15 Ekim 2020

İsacotur Karşılıklı Reklâm Ağı

     Bloggerlar için güzel bir haberim var. Umarım bu haber, işinize yarayacaktır. Örneğin, blog yazılarınız daha çok kişiye ulaşacaktır.

     Zaten bunun için neler yapmıyoruz ki? İnternet adresimiz duyulsun ve bilinsin diye başka bloglara yorum yazıyoruz, forumlara kaydoluyoruz, dizin listelerine giriyoruz, karşılıklı link ve banner değişimi yapıyoruz, reklâm veriyoruz, tanıtım yazıları kaleme alıyoruz, mimleniyoruz... Aklıma gelenler şimdilik bunlar. 

     Yanlış anlaşılma olmasın; "Başka bloglara yorum yazıyoruz" derken, sırf kendi varlığımızdan haberdar etmek için bir şeyler karalıyoruz, demek istemedim. Bencilliğe girer bu. Şahsen şimdiye kadar birçok bloğu özene bezene yorumlamışımdır. Kendi mekânıma gösterdiğim önemi başkalarınınkine de göstermişimdir. Hatta hoşuma giden bir yazıyı okuduktan sonra reklâma tıklarım katkı amaçlı. Ama şurası da bir gerçek ki, yaptığımız yorumlar sayesinde kâh blog sahipleri, kâh blog okurları bu yolla bizden haberdar oluyor. 

Ücretsiz Reklâm Yöntemi

     Bu yollardan birinin karşılıklı banner değişimi olduğunu yukarıda yazmıştım. "Banner" kelimesi dilimize "afiş" diye çevriliyor. Sitemiz hakkındaki bir afişi başka bir sitenin afişiyle karşılıklı gösteriyoruz. Buna banner takas, banner değişim veya takas reklâm, karşılıklı reklâm da deniyor. 

     Birkaç siteyle tek tek böyle yaptığımızı düşünelim; sitemizin orasını burasını afişlerle donatmış oluyoruz. İşte bu kalabalığı önlemek için banner takas ağı diye pratik bir yöntem bulmuşlar.

Reklâmınız Birçok Sitede Yayınlanıyor

     Şimdi asıl mevzuya geçiyorum:

     Youtuber İsa Cotur'un, kendi adını taşıyan bir ücretsiz reklâm sistemi var. Maddî bir ödeme yapmadan, bedavadan reklâmınız gösteriliyor başka sitelerde, daha doğrusu mevzuubahis sisteme üye olan sitelerde. Tabiî aynı şekilde sizin sitenizde de başkalarının reklâmı...

     İsacotur ADS Ücretsiz Reklâm Takas Ağı ile 2018'de çalışmıştım. İlk üyelerinden biriyim. O dönem internet adresim farklıydı. Blogspot'a yeni geçtim. İşte o günlerde İsacotur ADS reklâm kodu sitede bulunduğu süre boyunca ziyaretçi sayacım her daim hareket hâlindeydi. Çünkü banner reklâmım birçok sitede yayındaydı. Reklâmı görüp de dikkatini çekenler tıklayarak bloğu ziyaret ediyordu. Şimdi bu olay bir blog sahibi için iyi bir şey mi, kötü bir şey mi? Üstelik para ödemiyorsunuz. Tek yapmanız gereken, bu sisteme dahil olmak.

Banner Değişim Ağı

     Sistem şöyle işliyor:

     İsacotur'a buradan üye oluyorsunuz. 728x90, 250x250, 160x600, 468x60 ölçülerindeki banner kodlarından en az birini sitenizin her sayfasından görünecek şekilde uygun bir alana gömüyorsunuz. Dilediğiniz kadar banner yayınlayabilirsiniz. Sonra, üstte belirttiğim ölçülerde birer adet kendi afişinizi hazırlayıp, bu afişe tıklayan ziyaretçiyi yönlendirmek istediğiniz linki, ADS kullanıcı panelindeki ilgili bölüme ekliyorsunuz. Ana sayfanızın veya herhangi bir alt sayfanızın bağlantı adresini verebilirsiniz, bir kısıtlama yok. Sadece terör, kumar, müstehcen içerikli siteyle başvurmayın, yeter. Onaylanmaz çünkü. Zaten üyelik başvurunuz incelendikten sonra kabul ediliyor veya edilmiyor.

    Reklâmı sitenize koyup da, kendi reklâmınız yayına geçince kodları kaldırırsanız sistemden çıkarılıyorsunuz. Şöyle ki; "Nasıl olsa reklâm ağındayım, kodlarım ve afişlerim kayıtlı" düşüncesinden hareketle kurnazlık etmeye kalkıp, "Bana ne ya, beleşe el âlemin reklâmını niye yapıyorum" diyerek, kodu sitenizden sildiğinizde kendinizi de silmiş oluyorsunuz. Zira İsa Cotur, üyeleri sürekli kontrol ediyor. Eğer böyle bir şey tespit ederse önce uyarıyor. Aynı şey tekrarlanırsa üyeliği sonlandırıyor.

İsacotur ADS'nin Benzerlerinden Farkları

Burada Herkes Eşit 

     İsacotur ADS'yle başka reklâm değişim ağları arasındaki farklardan biri; free üyelik, premium üyelik ayrımının olmaması. "Şu kadar ücret öderseniz reklâmınız daha çok gösterilir" denmiyor. Herkes eşit. Ziyaretçiler bir sayfayı her yenilediğinde başka bir reklâm görüyor. Beşinci paragrafta, banner takas ağlarının oluşturulma sebeplerinden birinin, bir siteyi afiş kalabalığından kurtarmak olduğunu belirtmiştim zaten. Yani tek bir kodla birçok sitenin afişi gösteriliyor. Ne kadar pratik değil mi! 

Hem Ücretsiz, Hem de Kredisiz     

     Diğer bir fark ise; kredi usulüyle çalışmaması. Kredili sistemde; video seyrederek, videoları yorumlayarak, sitelerde sörf yaparak puan kazanırsınız. Birisi reklâmınıza tıkladığında kredinizden düşülür. Krediniz bittiğinde reklâmınızın gösterimi durur. Bunu önlemek için de yukarıda bahsettiğim etkinliklere katılmanız gerekir.

     İşte İsacotur ADS'nin farkı burada ortaya çıkıyor. Kodları sitenize gömün ve arkanıza yaslanın. Reklâmınız döne döne yayınlansın.

Aramıza Sizi de Bekleriz     

     Bakın, bu yazının altında bir reklâm var. Bu reklâma tıklayınca açılan sitede de reklâm göreceksiniz. Böyle sürer gider, bir zincirin halkaları gibi. İsacotur ADS Ücretsiz Reklâm Takas Ağı üyeleri, dayanışma zincirinin birer halkasıdır. Birbirlerine ziyaretçi kazandırırlar. Siz de bu dayanışma zincirinin bir halkası olmak, yeni okurlar kazanmak, trafiğinizi artırmak istemez misiniz?

10 yorum:

 1. Paylaşım için çok teşekkür ederiz

  YanıtlayınSil
 2. Çok güzel ve ikna edici bir yazı olmuş, tebrikler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Bu sistemin değerini her site sahibi anlamalı.

   Sil
 3. deneyeceğim, teşekkür ederim. güzel bir yazı olmuş...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tavsiye ediyorum. Blog sahipleri için gerçekten iyi bir hizmet diye düşünüyorum.

   Sil
 4. Ben de mi başvursam diye düşündüm bir an :)) güzel bir yazı olmuş Ali Hocam, ellerinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Rukiye hocam. Denemenizi tavsiye ederim. Bloglar arası dayanışmanın en pratik yolu diye düşünüyorum.

   Sil
  2. Kesinlikle. Biz bir aileyiz, blogger ailesiyiz hepimiz :))

   Sil
 5. Siz büyük bloggerların bizim gibi küçük bloggerların sayfasına gelip yorum bırakmaları bizleri şahsım adına konuşmak gerekirse beni çok onore etti. Teşekkür ederim. İade-i ziyaret yapmak istedim ve bilgilendim de. Şimdi de bu bilgiden faydalanmak istiyorum. Acaba İsa cotur ads ağına nasıl katılabilirim?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Estağfurullah, kendi çapımızda bloggerız. Şahsen kendimi blog evreninde bir kum tanesi gibi gördüğümü söyleyebilirim. Mütevazılık değil, bir gerçek.

   Bloğunuzu yeni keşfettim. Henüz çok yeni olduğunuzu görünce bir hoş geldiniz demek istedim. Bloggerların destek görmek anlamında eylemde bulunabileceği, birbirinden başka kimsesi yok kanımca. Yıkıcı olmak yerine yapıcı olmak lâzım. Bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır.

   İsacotur Ads'ye katılmak için şu adresten kaydolmanız gerekiyor:
   https://ads.isacoturoglu.com.tr/uyepanel/register.php

   Sil